poniedziałek, 3 grudnia 2012

Sieci komputerowe

sieć komputerowa - grupa kilku połączonych ze sobą za pomocą jakiegoś medium transmisyjnego w celu wymiany danych i współdzielenia danych komputerowych .


ZALETY

  • możliwość komunikowania się z innymi
  • mozliwość korzystania z wspólnych zasobów sieciowych
  • oszczędność czasu i bezproblemowość w przenoszeniu danych
  • oszczędnosć w zakupie oprogramowania
  • bezkonfliktowość, prostota i wygoda podczas dostępu do wspólnych danych różnych komputerów

WADY:
  • wysokie ceny urządzeń
  • zagrożenia związane z działaniem hakerów
  • problemy z tworzeniem i zarządzaniem sieci
  • zagrożenia bezpieczństwa i stabilności działania wszystkich systemów
URZĄDZENIA SIECIOWE


Karta sieciowa
Koncentrator


Przełącznik(switch)


Router


Access point


Wtórnik


Bridge

RODZAJE MEDIUM TRANSMISYJNEGO

Kabel RJ45 (skrętka)

Kabel koncentryczny

Światłowód

Fale radiowe
Podział sieci ze względu na topologię
  • szynowa (magistralowa)- jedna z topologii fizycznych sieci komputerowych charakteryzująca się tym, że wszystkie elementy sieci są podłączone do jednej magistrali
  • pierścieniowa -  Komputery połączone są za pomocą jednego nośnika informacji w układzie zamkniętym - okablowanie nie ma żadnych zakończeń (tworzy krąg). W ramach jednego pierścienia można stosować różnego rodzaju łącza. Długość jednego odcinka łącza dwupunktowego oraz liczba takich łączy są ograniczone. Sygnał wędruje w pętli od komputera do komputera, który pełni rolę wzmacniacza regenerującego sygnał i wysyłającego go do następnego komputera.
  • gwiazdy - kable sieciowe połączone są w jednym wspólnym punkcie, w którym znajduje się koncentrator lub przełącznik.
    Sieć o topologii gwiazdy zawiera przełącznik (switch) i koncentrator (hub) łączący do niego pozostałe elementy sieci. Większość zasobów znajduje się na serwerze, którego zadaniem jest przetwarzać dane i zarządzać siecią. Pozostałe elementy tej sieci nazywamy terminalami – korzystają one z zasobów zgromadzonych na serwerze.
Podział ze względu na jej organizacje :
  • klient - serwer
  • peer - to - peer (P2P)







Urządzenia peryferyjne

 MONITOR





KLAWIATURA





MYSZ




PROJEKTOR



DRUKARKA

 Rodzaje:











Drukarka laserowa (ang. laser printer) – drukuje poprzez umieszczanie na papierze cząstek tonera. Zasada działania drukarek laserowych jest bardzo podobna do działania kserokopiarek. Wałek selenowy jest elektryzowany, następnie naświetlany światłem laserowym (lub diod LED). Przez to miejsca naświetlone tracą swój ładunek elektryczny i nie przyciągają cząsteczek tonera. Następnie toner z wałka przenoszony jest na papier. Na końcu prowadzony jest proces utrwalania wydruku. Karta papieru przechodzi przez fuser – utrwalacz termiczny, gdzie toner jest rozgrzewany i wprasowywany w kartkę papieru. Drukarki laserowe charakteryzują się bardzo wysoką jakością i szyb
toner do drukarek laserowych
                                                                    

Drukarka igłowa, drukarka mozaikowa – niegdyś najpopularniejszy typ drukarek. Wykorzystują do drukowania taśmę barwiącą podobną do tej stosowanej w maszynach do pisania. Ich główną zaletą są niskie koszty eksploatacji i możliwość drukowania kilku kopii na papierze samokopiującym; do dziś często używana do druku faktur itp.; najczęściej spotykane są głowice 9- i 24-igłowe, istnieją także drukarki wielogłowicowe (każda głowica drukuje fragment wiersza).

Drukarka atramentowa
(ang. ink-jet printer) – najpopularniejszy obecnie typ drukarek. Drukuje poprzez umieszczanie na papierze bardzo małych (od kilku do kilkudziesięciu pikolitrów) kropli specjalnie spreparowanego atramentu do drukowania. Praktycznie wszystkie dzisiejsze drukarki atramentowe umożliwiają druk w kolorze. Stosowany jest atrament w czterech kolorach: cyjan, karmazynowy (ang. magenta), żółty i czarny (model CMYK). Ponadto w niektórych drukarkach można stosować specjalne tusze "fotograficzne" (są one nieco jaśniejsze niż standardowe i lepiej oddają barwy przy drukowaniu zdjęć) oraz inne dodatkowe kolory. Wadą tanich drukarek atramentowych są dość wysokie koszty eksploatacji (wysoka cena tuszu w stosunku do ilościowej możliwości pokrycia nim papieru). Jeden z niewielu typów drukarek umożliwiających druk w kolorze białym (obok technologii termotransferowej).

Wysokiej jakości drukarki atramentowe, dobrze symulujące druk offsetowy zwane są prooferami. Dzięki wydrukowi proofa zleceniobiorca akceptuje projekt druku, a akceptowany proof stanowi dla drukarni wzorzec dla sprawdzania poprawności druku.


                                                                  

Drukarka głowicowa – następczyni elektrycznej maszyny do pisania. Głowica wykonana w formie kulistej lub częściej owalnej z naniesionymi wokół znakami (na równoleżnikach). Na jedno uderzenie głowicy przez taśmę barwiącą w papier przypada jeden wydrukowany znak. Dostępność znaków limitowana wykonaniem rozetki drukującej. Brak trybu graficznego.


Drukarka iskrowa – drukarka, w której stosowany jest specjalny papier pokryty folią aluminiową. Drukowanie polega na przepaleniu uziemionej warstwy folii przez ślizgający się po powierzchni papieru drut podłączony do zasilania. Sterowanie realizowane jest podobnie jak w drukarce igłowej.


Drukarka rozetkowa – następczyni elektrycznej maszyny do pisania. Głowica wykonana w formie łatwo wymiennej tarczy z znakami na obwodzie. Brak trybu graficznego.                                                                          
                                                          

Drukarka stałoatramentowa – technologia opracowana przez firmę Tektronix na początku lat 90., polega na nanoszeniu roztopionego woskowego atramentu bezpośrednio na nośnik (solid ink), lub też na bęben transferowy (solid ink – transfix). Zaletami są znakomite krycie, wierność barw, szybkość, prostota konstrukcji i całkowita odporność na UV i wodę. Do wad można zaliczyć niską wytrzymałość mechaniczną druku i łatwo ulegający analizie termicznej atrament. Obecnie drukarki w tej technologii produkuje tylko firma Xerox.


Drukarka sublimacyjna - typ drukarki wykorzystujący ciepło do przeniesienia barwnika. Przezroczysty barwnik na specjalnej trój- lub czterokolorowej taśmie (CMYK) jest punktowo podgrzewany, wskutek czego przechodzi z fazy stałej bezpośrednio do gazowej, po czym osiada na materiale drukowanym (zazwyczaj specjalny papier lub folia). Większość drukarek tego typu nakłada kolory kolejno, po jednym.


Drukarka termiczna – drukarka zazwyczaj używana jest w kasach i drukarkach fiskalnych. Drukowanie odbywa się na specjalnym papierze (papier termiczny), który pod wpływem ciepła ciemnieje. Zaletą są: szybkość wydruku, bardzo niski poziom hałasu oraz to, że jedynym materiałem eksploatacyjnym jest papier (nie trzeba stosować taśm, tuszy i in.). Wadą jest zanikanie wydruku. Proces ten jest znacznie szybszy w wypadku poddawania wydruków działaniu światła słonecznego lub wysokiej temperatury.

Drukarka termotransferowa
– drukarka zbliżona w działaniu do drukarki igłowej. Zasadniczą różnicą jest taśma barwiąca jednokrotnego wykorzystania z której barwnik nie jest przenoszony na papier w wyniku mechanicznego oddziaływania, lecz punktowego podgrzania i dociśnięcia przez iglice (grzałki) głowicy. Jeden z niewielu typów drukarek umożliwiających druk w kolorze białym (obok technologii atramentowych).


Drukarka termosublimacyjna - używa do druku taśmy powleczonej odpowiednim woskiem, który w wysokiej temperaturze jest odparowywany na papier. Drukarki termosublimacyjne używane są przez profesjonalistów ze względu na bardzo wysoką jakość wydruków.


Drukarka wierszowa – drukarka pracująca wyłącznie w trybie tekstowym, stawiająca za jednym ruchem cały rząd znaków; najczęściej czcionki zamocowane są na łańcuchu przewijającym się ciągle przed papierem barwiącym i przez uderzenie specjalnego młoteczka zostawiają ślad na papierze wydruku; obecnie stosowane rzadko za względu na mały repertuar znaków i hałaśliwość.
                                                      
SKANER

PLOTER

KAMERA

JOYSTICK



poniedziałek, 12 listopada 2012

Na straży prawa

Prawo autorskie - pojęcie prawnicze oznaczajace ogół praw przysługujacych autorowi dowolnego utworu, upoważniajace go do decydowania o sposobie uzywania dzieła i czerpania korzyści z niego. W tej kwestii głównym aktem normatywnym w Polsce jest Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z 4 lutego 1994 r.

Utwór - każdy przejaw działalności twórczej majacy indywidualny charakter, występujący w jakiejkolwiek postaci, niezaleznie od jego wartości, przeznaczenia i sposobu prezentacji. Każdy utwór tak rozumiany jest chroniony przez prawo od samego poczatku jego powstania, nawet gdy jest nieukończony. Autor utworu nabywa prawo do ochrony automatycznie.

Licencja - dokument prawny lub umowa określająca warunki korzystania z utworu, którego dotyczy.

Typy licencji :
  • Freeware
  • Public domain
  • Adware
  • Cardware
  • Shareware
  • Trialware
  • OEM
  • Donationware
  • Firmware
  • Licencja jednostanowiskowa
  • Licencja wielostanowiskowa
  • Creative Commons
Odpowiedzialność karna:
Zgodnie z art. 79 polskiego prawa autorskiego producent programu, którego prawa naruszono, może zarządać:
  • zwrócenia korzyści uzyskanych w wyniku takiego naruszenia
  • zapłaty podwojonej ceny programu lub też naprawienia wyrządzonej szkody
  • usunięcia nielegalnie pozyskanych treści
  • skonfiskowania sprzętu

poniedziałek, 29 października 2012

usługi z literką "e" cz. 2

1. e-zakupy

Porównywanie ofert w sklepach internetowych 

W tym celu można wykorzystac porównywarki internetowe. Są to zazwyczaj bezpłatne serwisy, które gromadzą informacje o produktach, cenach tych produktów i sklepach. Przykładami takich serwisów są:

  • www.skapiec.pl

  • www.ceneo.pl

  • www.nokaut.pl
Serwisy aukcyjne



  • www.allegro.pl
Jest to najpopularniejszy serwis aukcyjny w Polsc. Serwis od jakiegoś czasu oferuje nieco ograniczone konto dla niepełnoletnich powyżej 13 lat.
 

  • www.ebay.pl
2. e-czytelnia

Zalety elektronicznych ksiązek :
- niższa cena
- kilka form czytania
- łatwy dostęp

Bezpłatnym serwisem elektronicznych ksiązek jest : www.wolnelektury.pl












poniedziałek, 22 października 2012

usługi z literką "e"

1. e-nauka - szkolenia w dowolnym miejscu i czasie przez internet.

Przykłady stron służacych do nauki przez internet:
  • www.interklasa.pl
  • www.edu.info.pl
  • www.matura.pl
ZALETY:
- darmowa nauka bez wychodzenia z domu
- możliwość nauki o każdej porze
- nauka we własnym tępie

WADY:
- brak bezpośredniego kontaktu z nauczycielem
- brak możliwości kotaktu z innymi uczniami
- nieumiejętność pracy w grupie
- konieczność wykazania się samodyscypliną

Szkolenia na odległość można prowadzić w różnych trybach : samokształceniowy, synchroniczny, asynchroniczny i mieszany.

2. e-praca - rekrutacja pracowników, kontakt z pracownikiem, przesyłanie przez internet materiałów pomiędzy firmą i pracownikiem, zdalne zarządzanie serwerami internetowymi

ZALETY:
- mniejszy stres
- brak konfliktów w miejscu pracy
- eliminacja niedogodności i kosztów zwiazanych z dojazdem
- większa swoboda w realizacji zleconych zadań

WADY:
- utrudniona kontrola telepracownika
- trudność w oddzieleniu pracy od życia prywatnego
- osłabia osobiste kontakty z pracownikami tej samej firmy

3. e-banki 

Jak bezpiecznie korzystać z e-banków:
  • do wykonywania transakcji staraj się używać własnego komputera i własnego konta na nim, nie zezwalaj na zapamiętywanie haseł przez przeglądarke
  • używaj złożonego hasła
  • nie zapisuj nigdzie haseł ani PIN-u
  • nie udostępniaj osobom trzecim numeru klienta, haseł i karty kodów
Aby ułatwić nam wybór banku, w którym chcemy założyć konto internetowe wiele z nich daje możliwość skorzystania w wersji DEMO

przykład : demo.credit-agricole.pl







poniedziałek, 15 października 2012

Sposoby komunikowania się

1. SMS (Short Message Service) usługa przesyłania krótkich wiadomości tekstowych w cyfrowych sieciach telefonii komórkowej.

   MMS (Multimedia Messaging Service) możliwość przesyłania multimediów takich jak grafika, animacje, wideoklipy, dźwięki itp.


2.IRC (Internet Relay Chat) – jedna ze starszych usług sieciowych umożliwiająca rozmowę na tematycznych lub towarzyskich kanałach komunikacyjnych, jak również prywatną z inną podłączoną aktualnie osobą.


3.Czat  Najpowszechniejszym znaczeniem tego słowa jest serwis internetowy służący do komunikacji wielu osób w tzw. pokojach. Zwykle istnieją dwa rodzaje rozmowy – prywatna, której przebieg mogą śledzić tylko dwie osoby, oraz publiczna, dostępna dla wszystkich zalogowanych użytkowników.


4.Gadu-Gadu  komunikator internetowy, opracowywany przez firmę GG Network.


5. Skype  umożliwia prowadzenie darmowych rozmów głosowych oraz obserwację rozmówcy poprzez kamerę internetową, a także płatnych rozmów z posiadaczami telefonów stacjonarnych lub komórkowych. Oprócz tego Skype oferuje funkcje bezpośredniej wymiany informacji tekstowych za pomocą ręcznie wpisywanych wiadomości oraz przesył plików.

6. Grupy dyskusyjne usługa ta pozwala na automatyczną wymianę wiadomości internetowych lub innego rodzaju pisanych komunikatów w obrębie pewnej grupy osób.




7. Forum internetowa forma dyskusji


8. Facebook serwis społecznościowy, w ramach którego zarejestrowani użytkownicy mogą tworzyć sieci i grupy, dzielić się wiadomościami i zdjęciami oraz korzystać z aplikacji, będących własnością Facebook.








poniedziałek, 8 października 2012

Zdjęcia ;)

KLASA I D
;)

Paulina Waligóra

Kasia Wisła

Natalia Sadzikowska

Piotr Rodak

 
Piotr Szewczyk


Ania Urbaś

Kinga Szymocha

Klaudia Szczotka

Janek Śmigiel